SÜPER BİLGİSAYAR İNSANA KARŞI

Süper bilgisayar Watson, TV’deki bilgi yarışmasında insanlara karşı yarıştı. Peki sonuç ne oldu?      

IBM’in kurucusu Thomas J.Watson’ın anısına yapılmış olan IBM’in Watson isimli süper bilgisayarı, ABD’nin ünlü bilgi yarışması Jeopardy’de rakiplerine açık ara fark attı. Şöyle ki; Watson günü 35,734$ ile kapatırken, Brad Rutter ve Ken Jennings isimli yarışmacılar, günü sadece 15,200$’la kapattı.

Jeopardy, verilen cevaplara göre yarışmacıların doğru soruları oluşturarak yarıştıkları bir program. Jeopardy’de yarışmacılara cevaplar veriliyor ve soruların ulunması isteniyor. ABD’de ilk olarak 1964 yılında yayınlanan, 1975’te bitse de 1984’te tekrar başlayan ve günümüze kadar devam eden yarışmayı Alex Trebek sunuyor. Yarışmanın benzeri, ülkemizde de 1994-96 yılları arasında, Riziko adıyla yayınlanmıştı.

Watson’un bugün yapabildikleri, 1997’de büyük satranç ustası Gary Kasparovla karşılaşan Deep Blue’dan çok daha karmaşık. Satrançta çok sayıda olası hamle içinde rakibe karşı en başarılı olanı seçiliyor ama herşey belli kurallar çerçevesinde kalıyordu.

Oysa Jeopardy’de Watson çok daha zorlu bir görevi göğüslüyor. İçindeki her türlü nüansa karşın insan dilini anlamak, ima edilen ifadeleri kavramak, günlük dilde kullanılan sözcüklerin anlamını çözmek zorunda. Bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Doğal bir dille konuştuğumuzda aynı bilgiyi yüzlerce farklı şekilde ifade edebiliriz. Hatta insan sayısı kadar anlatım biçimi vardır diyebiliriz. Örneğin bazı bilgileri kısa bir şiir biçiminde anlatabilir ve bundan doğru bir çıkarımda bulunulmasını isteyebiliriz.

Peki, bunu bir bilgisayardan isteyebilir miyiz? İşte Watson, tüm bu ince ayrıntıları ayırt edebiliyor ve aynı nedenle yapay zeka alanında dönülen muhteşem bir virajı temsil ediyor.  (SATRANÇLİFE)

EDREMİT SATRANÇ

Reklamlar
Uncategorized kategorisinde yayınlandı. Leave a Comment »

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: