İLÇE ETKİNLİK RAPORU

EDREMİT SATRANÇ İLÇE TEMSİLCİLİĞİ 2010 – 2011  ETKİNLİK RAPORU,

2010 Yılı:        2010 yılı satranç faaliyetlerine başlama yılımız oldu. Edremit’te satrancı daha aktif hale getirmek için satranç severler olarak karar verdik. İlk defa Ağustos 2010’ da Akçay İda Şenliklerinde resmi turnuva düzenlemek istedik ama ilk defa böyle bir turnuva düzenlediğimiz için TSF ile bağlantılarda eksiklerimiz olduğundan bu turnuva yapıldı ama resmi kayıtlara geçemedi. Bu turnuvaya tesadüfen katılan TSF yetkilisi ve hemşerimiz Cengiz İNCE ile turnuva sonrasında toplantı yapıp, bu günlerin temellerini attık. 2010 – 2011 döneminin programını, turnuva isimlerini ve tarihlerini belirledik.

İlçe temsilcisi belirlenmesi için yapılan oylamada emekli öğretmen Cihat BULUT oy birliği ile İlçe Temsilcisi seçilip, il temsilcimiz Naci ERDEM’e bildirilmiştir.

2011 Yılı:   Şubat ayında Akçay Belediyespor sponsorluğunda Edremit Satranç İlçe Temsilciliği olarak 1.Yarıyıl Satranç Turnuvasını düzenledik,  küçükler ve büyükler olmak üzere iki kategoride düzenlenen bu turnuva TSF kontrolünde ilk turnuvamız oldu. Turnuva sonuçları UKD hesaplamalarına dahil edildi.

İkinci turnuvamız 1. Güre Bahar Turnuvası oldu. 02 – 03 Nisan da  Güre Belediyespor sponsorluğunda Güre Belediyespor Kapalı Spor Kompleksinde düzenlenen turnuvaya 48 sporcu katıldı. Bu turnuvamız da UKD hesaplarında kabül gördü. Her iki turnuvamıza da katılan sporcularımızın UKD değerleri belli oldu.

Üçüncü turnuvamız  Ç.Y.D.D. ve Edremit Satranç İlçe Temsilciliğinin organize ettiği, 14 – 15 Mayısta Edremit Parkı Tepe Gazinosunda yapılan Edremit Gençlik Haftası Satranç Turnuvası oldu. Büyüklerde 25, küçüklerde 16 toplamda 41 kişinin katıldığı turnuvada 7 sporcumuzun UKD si belli olmuştu. Bu turnuvayla beraber birçok sporcumuzun UKD si belli olacak.

Haziran ayında Akçay Olivecity AVM de düzenlenen turnuvaya, Edremit, Akçay, Güre, Burhaniye, Ayvalık ve Çanakkale den toplam 34 sporcu katıldı. Turnuvamıza Ayvalık’dan katılan eski üstatlardan Ahmet Hamdi DİNLER 2025 UKD ile şeref konuğumuzdu. Çanakkaleden gelen Ayça AKSOY 2000 doğumlu olmasına rağmen büyükler kategorisnde yarıştı ve üçüncü oldu. Milli sporcu olan Ayça’nın kendi yaş gruplarında Türkiye dereceleri var.

Temmuz ayında normalde Güre’de yapılması gereken Körfez Satranç Turnuvası bazı organizasyon eksiklikleri sebepleriyle Akçay Belediyespor sosyal tesislerinde yapıldı. Katılan sporcuların niteliklerinin üst seviyede olduğu gözlemlenen turnuvaya Ayvalık Sarımsaklıdan katılan Serdar ÜNAL kaliteli sporcular arasından sıyrılarak birinci oldu. Küçükler kategorisinde ise Alp TUNA alışkanlığını bozmayarak birincilik koltuğuna oturdu.

Önümüzdeki sene maçlarına kadar tüm satranç severlere iyi tatiller…

2011 – 2012 DÖNEMİ 

2011 – 2012 döneminin ilk turnuvası 2. AKÇAY İDA SATRANÇ TURNUVASI oldu. Bu turnuvayı diğer turnuvalardan ayıran fark oynanan tüm maçların saat kontrolünde olmasıydı.  Bundan sonra tüm turnuvalarımız saat kontrolünde yapmaya çalışacağız. Hatta ileride oyunları yazma zorunluluğunu da getirmeyi düşünüyoruz. Saat ve oyunların yazılması işin başında biraz zor gibi gelse de zamanla beyin şartlanıyor ve sorun kalmıyor(Otomobilde vites değiştirme gibi). Bilhassa küçük sporcularımızın ileride büyük turnuvalara gideceğini düşünürsek buna değer….

12 – 13 Kasım 2011 tarihlerinde 10 Kasım Atatürk’ü anma turnuvası düzenlendi. Sayı olarak bizi şaşırtan bir turnuvaydı. Umarım bir daha böyle bir şok yaşamayız. Toplamda 12 kişi bizi şok etti. Bunun da 2 kişisi Ayvalık’tan…..Herhalde bizde bir hata var.

Program dışı bir turnuva da olsa Edremit Öğretmenevi Satranç Turnuvası Edremit’li satranç severler açısından ders alınması gereken bir turnuvaydı. Burhaniye’den gelen Sami ŞAHİN zaten daha önceden gücünü ispatlamış yüksek UDK’ye sahip bir sporcu ama Alp TUNA…? Daha çok küçük yaşta olmasına rağmen birçok Büyük Usta! yı geride bırakıp ikinci oldu. Alp bildiğim kadarıyla açılışlara önem veren, çalışan bir sporcu;  bu da teorinin ne derece önemli olduğunu gösteriyor.  İleride Edremit’in daha iyi sonuçlar alması dileğimle….

21 – 22 Ocak tarihlerinde 2. Yarıyıl turnuvası vardı. Edremit Satranç İlçe Temsilciliği ile Akçay Belediyespor’un beraber organize ettiği turnuvaya 37 sporcu katıldı. Daha önceki turnuvalarda kendini ispatlayan Alp TUNA Türkiye Küçükler Şampiyonası’ na gittiği için bu turnuvada yoktu. Darısı Furkan Berke KAYIKÇI’ nın başına. Furkan Berke KAYIKÇI turnuva boyunca aldığı galibiyetlerle ileride Alp gibi büyük organizasyonlarda ben de varım der gibiydi. Biz de bu konuda Furkan Berke’ nin arkasındayız. Alp ve Furkan Berke gibi başarılı sporcular çıktıkça bizim de göğsümüz kabarıyor.

2. Güre Bahar Turnuvası 17 – 18 Mart tarihlerinde Güre Saruhan Otelde yapıldı. Öncelikle Güre Belediyesi ve Saruhan Otele çok teşekkürler. Küçükler kategorisinde maalesef sayı bana göre çok azdı. Bunun en büyük sebebi dershaneler. Potansiyel var ama dershane sebebiyle birçok sporcu turnuvaya gelemiyor. Burada en büyük görev velilere düşüyor. Ayda bir kere  dershaneye gitmemek   öğrenciye ne kaybettirir; bir hafta turnuvaya katılması ne kazandırır. Teraziye koyduğumuzda neresi ağır basar. Örneğin benim oğlum sürekli bu gibi turnuvalarla büyüdü ve hala İzmir’de düzenli olarak turnuvalara katılıyor. Dershaneye de gidiyor, dersleri de gayet iyi. Turnuvalar ona daha çok fayda sağladı. Geometri ve matematik  dersleri mükemmel. Bu sebeple buradan tüm velilere sesleniyorum, turnuvalara çocuğunuzu getirin, bu onun başarısına köstek değik destektir. Buna en büyük örnek bu günün şampiyonları Alp TUNA ve Furkan Berke KAYIKÇI.  Turnuvada emeği geçen herkese teşekkürler.

Edremit Belediyesiyle birlikte düzenlediğimiz Edremit Belediyesi 23 Nisan Turnuvası sayı bakımından bizleri tatmin eden bir turnuva oldu. Umarım bundan sonraki turnuvalarda daha da fazla sporcuyla yarışırız. Bizleri en çok sevindiren İstanbul’dan bu turnuvaya özel gelen arkadaşlar (Üç kişi) oldu. Ayaklarına sağlık. Aynı derecede üzen ise Edremit’den gereken önemi görememek. İleride daha iyi günler görmek dileğiyle.

2. Ç.Y.D.D. Gençlik Satranç Turnuvası Türkiye’nin birçok yerinden katılımla oldu. Bu turnuvaya özel Çanakkale’den üç, İstanbul’dan üç sporcu gelmişlerdir. Turnuvalarımızın böyle uzaktan izlenmesi ve katılım olması bizlere gurur veriyor.

Bu sezonun son turnuvasını da yaptık. Gerek katılım gerekse ortam bakımından gayet iyi geçen turnuvaya çevre il ve ilçelerden de birçok sporcu katıldı.

3. Körfez Satranç Turnuvası Akçay Belediyespor sosyal tesislerinde 55 sporcunun katılımıyla tamamlandı.

Bu turnuvanın en büyük özelliği ilk defa yazma zorunluluğu gelmesidir. Sporcu yazmak istemezse de mutlaka verilen kağıdı doldurup imzalamak; hakeme teslim etmek zorunda. Böylece önemli bir alışkanlığa da adım atmış oluyoruz.

Turnuvada dikkatleri üzerine toplayan minik Sinem KORUOĞLU’nu özellikle kutluyorum. Bu yaşta, kısa zamanda bu başarı…. Bizlere maşallah demek düşüyor. Zaten bayanlarda satranç konusunda zayıfız. Bu yüzden Sinem’in önüne çıkabilecek yaşıtı bir kızı düşünemiyorum. Sinem için en büyük şans da Ömer DİRİM. Ömer DİRİM, kısa süre önce Balıkesir merkeze gelen bir antrenörümüz. Dinamik, faal…. Kendisinin Balıkesir satrancına çok şeyler vereceğini düşünüyorum.

Turnuvalarda beni en çok mutlu eden bazı sporcuların maç sonrası karşılıklı analiz yapmaları. Seviyeyi arttırmak için ilk şart analizdir. Ama bu analizlerden de ders çıkarmasını bilmek lazım… Ben genelde nerelerde hata yapıyorum, açılış sırasında yaptığım hatalar neler, genelde hangi açılışta eksiğim var, oyun sonu bilgim ne, yeterli mi, siyahta ve beyazda düştüğüm tuzaklar var mı…. İşte analiz yaparak bu eksiklerimizi kapatabiliriz. Hele bir de maçı yazıyorsak analiz çemberi daha da genişler.

2012 – 2013 DÖNEMİ

2012 – 2013 döneminin ilk turnuvası 3. Akçay İda Satranç Turnuvası oldu. Turnuvaya İstanbul, İzmir, Manisa, Balıkesir, Çanakkale, Adana, Eskişehir, Kocaeli, Ordu’dan 67 sporcuyla tamamlandı. İlk üçe para ödülü olması turnuvaya talebi arttırdı.  Akçaybelediyespor sosyal tesislerinde düzenlenen turnuvaya katılan sporcular arasında 2313 UKD (Ulusal Kuvvet Derecesi) ile Faruk KELER birinci, Turnuvaya aile boyu katılan GÖK ve AKSOY ailelerinin çocukları ikinci, üçüncü; Türk satrancına kitaplarıyla ve yazılarıyla değer katan Ilgaz GÜMÜŞTAŞ dördüncü oldu. Beşinci, altıncılığı ebeveyn GÖK – AKSOY lar aldı. Turnuva hakemliğini Mehmet Ali BEŞBUDAK, Orhan YAĞMUROĞULLARI yaptı. Turnuva salonunun denizle bütünlüğü, yemek, çay, su servisi sporculardan tam not aldı. Birçok sporcu seneye daha kalabalık bir grupla geleceğini söyledi. Açık kategoride birinciye 500, ikinciye 300, üçüncüye 200 T.L. para   ödülü verildi. Ayrıca her kategori birincilerine kupa ve ilk beşe madalya verildi. Önümüzdeki günlerde daha da güzel turnuvalarda görüşmek üzere…

2012 – 2013 döneminin ikinci turnuvası Edremit Küçükler İlçe birinciliği oldu. Tüm ilçe çapında ilköğretimde ilk altı sınıfa hitap eden turnuva ilanı, turnuva tarihinden 10 gün önce olmasına rağmen on -line başvurular çok az oldu. Hatta bir ara turnuvanın iptali bile söz konusu oldu. Neyse turnuva günü biraz talep olunca 32 kişiyi bulduk.

İnternet sayfamızı kuralı iki yıl oldu. Ama bizde bir kusur var ki takibi sağlayamıyoruz.

Edremit gibi nüfusu elli binin üzerinde, genç ve çocuk nüfusun çoğunlukta olduğu bir ilçede 32 kişi ile turnuva yapmak çok acı.

Bunun sebeplerini düşündüğümde başta veliler çocuklarını dershane merkezli yetiştiriyorlar.

İkinci sebep çocuklar satrancı bilmiyorlar. Okullarda verilen teorik eğitim yeterli değil, pratik de lazım. Turnuva kuralları, oyunların yazılması gibi bazı ince noktaların da bilinmesi lazım.

3. Güre Bahar Satranç Turnuvasını da bitirdik. Turnuvaya katılan, tüm sporcu ve velilerimize teşekkür ediyoruz. Bu turnuvaları Edremit’de üç yıldan beri düzenliyoruz. Turnuvalara ilgi beklediğimizin çok altında. Bunun nedenlerini araştırdığımızda en büyük etken dershaneler. Ama dershane mi, turnuva mı…

Bu sorunun cevabını önceki Güre Turnuvasında verdiğimi hatırlıyorum.

Turnuvaya katılan bazı çocukların daha temel satranç bilgileri sıfır. Bu çocuklar böyle turnuvalara katılırlarsa devamlı yenilmekten, hata yapmaktan dolayı satrançtan soğurlar. Lütfen böyle çocukları turnuvalara sokmayalım.

Turnuvalara katılmaya başlayan çocukların, mutlaka oyunları yazmaları gerekir. Oyunları yazan bir sporcu eve gittiğinde çeşitli programlar yardımıyla oyununu analiz edebilir; yaptığı doğru – yanlış hamleleri anlayabilir. Bir çok turnuvada oyunların yazılması zorunludur.  Bu bakımdan bilhassa antrenör arkadaşlar çocuklara oyunların yazılmasını gösterirlerse çok iyi olur.

 Mehmet Ali BEŞBUDAK

Türkiye Satranç Federasyonu    

Edremit İlçe Temsilcisi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: